MATKA POLKA

DWIE KRESKI NA TEŚCIE. EUFORIA CZY PRZERAŻENIE?

A może wszystko naraz? A może jeszcze co innego? W Polsce zapewne pobiegłabyś zrobić badanie krwi, żeby mieć pewność, a tu? Zrobić więcej testów, czy…

Zadzwonić do położnej! Jak ją znaleźć? Najprościej wpisać w wyszukiwarkę google frazę Verloskundige + Twoje miejsce zamieszkania.

Jak ją wybrać? Mądrze! Pamiętaj, ta osoba będzie Ci towarzyszyć przez najbliższe 9 miesięcy i jeszcze trochę. To ktoś, kto zobaczy Cię w najbardziej intymnych sytuacjach i ktoś, kto będzie opiekował się Tobą i Twoim Dzieciątkiem, kiedy będziecie najbardziej bezbronni. Czymkolwiek będziesz się kierować (wyglądem fizycznym, dojazdem czy językiem, w jakim mówi) pamiętaj, że musisz jej (niemal) bezgranicznie ufać.

Ok, wybrałaś. Zadzwoniłaś, powiedziałaś, co jest grane. Umówiła Cię na wizytę. Za dwa i pół tygodnia. Dlaczego tak późno? Ponieważ musisz być co najmniej w 8 tygodniu ciąży.

Czego możesz się spodziewać na pierwszym spotkaniu?

* szczegółowego wywiadu – stan zdrowia, nawyki, uzależnienia, przebyte choroby Twoje i partnera, jakie choroby były w rodzinie etc (przygotuj listę potrzebnych nazw i zwrotów po angielsku i/ lub niderlandzku).

* badanie USG – tak! W zależności od jednostki możesz mieć badanie USG już na pierwszej wizycie. Zazwyczaj jest to jednak badanie dopochwowe, na co musisz się przygotować (psychicznie i fizycznie). Jeśli nie wyrażasz na to zgody, położna może zrobić zwykłe usg, jednak przygotuj się na to, że jeśli obraz będzie niewyraźny zaproponuje raz jeszcze badanie dopochwowe.

Po co robi się USG na pierwszym spotkaniu? Żeby potwierdzić (lub wykluczyć) ciążę oraz oszacować wiek płodu oraz ilość płodów.

* karty ciąży. Zazwyczaj ma formę tabelki, w której oprócz Twoich danych wpisywane będą; Twoja waga, stan zdrowia, położenie Dzieciątka, przebyte szczepienia i kontrole. W Polsce radzi się, abyś nigdzie się bez niej nie ruszała. W Niderlandii nie masz takiego obowiązku, aczkolwiek pamiętaj – przezorny zawsze ubezpieczony!

* gratulacji i… masy gazetek, broszurek i reklam. Tak, bez tego nie obejdzie się chyba żadna ciąża!

Co zrobić po pierwszej wizycie?

* Cieszyć się! Nowe życie to zmiany i ekscytacja. Nadal jesteś przerażona? Pooglądaj pokoiki dziecięce na pintereście albo instagramie. I nie, absolutnie nie myśl wtedy o pieniądzach!

* Odpoczywać! Tak, traktuj się jak księżniczkę i pozwól innym tak traktować Ciebie. Zwłaszcza, jeśli to Twoja pierwsza ciąża. Taka okazja się nie powtórzy!

Kiedy możesz spodziewać się kolejnej wizyty? W jedenastym, lub dwunastym tygodniu. Czego się podziewać?

* kolejnego USG (jeeeeeeeeej!) lub pierwszego, jeśli do tej pory nie miałaś żadnego.

* dokładnego oszacowania płodu – wiek, pomiary etc.

*zapytaj o Zwangerschapverklaring, czyli Zaświadczenie o ciąży.

Pracujesz ciężko? Fizycznie? I ciąża Cię męczy? Opcji jest kilka.

W zależności od tego jakie stosunki łączą Cię z szefem możesz powiedzieć mu wcześniej (zanim skończy się 3 miesiąc ciąży lub 12/ 13 tydzień),
lub później, po 13 tygodniu.
Wybór należy do Ciebie. I nie, nie daj sobie wmówić, że musisz czekać z tą informacją do końca I trymestru, bo szef Cię nie zwolni, albo, że musisz mu powiedzieć zaraz, bo inaczej Cię zwolni (opcji jest mnóstwo!).
Pamiętaj, szef może Cię zwolnić (albo i nie) niezależnie od tego, czy będziesz w ciąży, czy nie.

Ja sama powiedziałam mu dość wcześnie. Zarówno szefowi, jak i teamleaderom – powód był prosty chciałam uniknąć cięższej pracy fizycznej, nadgodzin i pracy zmianowej. Żadne nieprzyjemności mnie spotkały, a przynajmniej nie wtedy. Schody zaczęły się, kiedy dał o sobie znać kręgosłup – ot, jedna z dolegliwości ciążowych. To jednak temat na inny artykuł – o tym czy i kiedy zgłosić chorobowe w ciąży. I co zrobić, kiedy biuro pośrednictwa pracy odmawia Ci prawa do tego zasiłku. I jak wybrnąć z sytuacji, kiedy zostałaś zwolniona z pracy w ciąży.

Podstawa – nie denerwuj się. I doskonale wiem, że to dużo łatwiej powiedzieć – sama należę do osób raczej nerwowych. A może Ty masz sposób na to, jak znaleźć dobrą położną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *